Cem Tuncer Quartet

Engin Recepoğulları – tenor saksafon
Cem Tuncer – gitar
Volkan Hürsever – kontrbas
Ediz Hafızoğlu – davul 

Caz gitaristi, besteci, aranjör ve prodüktör Cem Tuncer’in ilk solo albümü “Alright!” Lin Records etiketiyle müzikseverlerle buluştu.

Tuncer’e 2011 yılında kurduğu caz grubu Cem Tuncer Quartet’in üyeleri saksafon sanatçısı Engin Recepoğulları, kontrbas sanatçısı Volkan Hürsever, davul sanatçısı Ediz Hafızoğlu ile birlikte Ricky Ford da eşlik ediyor.

Dijital müzik kanallarının yanı sıra CD ve plak olarak satışa çıkan albümde, dokuzu Cem Tuncer’e, biri Ricky Ford’a ait 10 orijinal beste bulunuyor.

Abdullah Ibrahim, Charles Mingus, Mercer Ellington, George Cables gibi caz efsaneleriyle aynı sahneyi paylaşan, onlarca albüme imza atan Ricky Ford, bu kez Cem Tuncer’e eşlik ediyor. İlk kez Türkiyeli bir müzisyenin albümünde yer alan dünyaca ünlü saksafon sanatçısı Ricky Ford, “Alright!”da Cem Tuncer ile birlikte çalıyor.

Albümün adı “Alright!”, Türkiye’deki caz müzisyenlerinin yabancı olmadığı, caz müziğine dair bir selamlaşma olarak kullanılan bir ifade. “Alright!” ile cazseverlere de seslenen Tuncer’in albümü için duayen Neşet Ruacan’ın görüşü şöyle: “Harika bir caz albümü! Nefis bir stüdyo kaydı ile buram buram caz kokan bir çalışma gerçekleşmiş. Kompozisyonlar bu güzel müzisyenleri çok iyi birarada tutmuş. 

Harika melodiler ve canlı sololar, kısacası hem konser hem de kulüp ortamlarında aynı canlılıkta çalınmaya hazır, ayrıca da koleksiyonunuzda bulunması şart olan bir caz albümü. Kompozisyonlar pırıl pırıl ortaya çıkarken, solocuların bireysel varlıkları ustaca eşitlenmiş. Tabii ki en güzel parça Z.T Blues. Tebrikler M. Cem Tuncer!”

 

Gitarda Cem Tuncer, tenor saksafonda Ricky Ford ile Engin Recepoğulları, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu’nun yer aldığı “Alright!”ın mix ve kaydını Sinan Sakızlı İstanbul’daki Hayyam Stüdyoları’nda, mastering’ini ise Grammy Ödüllü müzisyen ve ses teknisyeni David Darlington New York’taki Bass Hit Stüdyoları’nda yaptı. Albüm kapak çizimi Burcu Ürgüt, tasarımı ise Yiğit Gürevin’e ait.

Cem Tuncer Kimdir?

Dizi Film ve Film Müziklerinin Ödüllü Bestecisi

Türkiye caz dünyasının önde gelen gitarist ve prodüktörlerinden biri olan Cem Tuncer, 1978 doğumlu. Akademi İstanbul Caz Bölümü’nde Sarp Maden ve Gökçen Taşkıran ile gitar, Semih Korucu ve Mehmet Nemutlu ile müzik teorisi, Bülent Ortaçgil ve Önder Focan ile ensemble çalıştı. Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Müzik Bölümü’nde tamamladı; Neşet Ruacan, Kamil Özler, Ali Perret, L. Butch Morris, Can Kozlu, Aydın Esen, İmer Demirer, Ricky Ford, Selen Gülün, Mike Wilkens, Jeff Mcaulley, Ayşe Özbekligil gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. Eğitimini sürdürürken, Sfinks (Belçika), Amsterdam (Hollanda), Hildesheim (Almanya), Gent ve Brüksel Ethnic (Belçika) gibi dünyanın önemli müzik festivallerinde sahne aldı. 2008 yılında Uluslararası Estonya Genç Caz Gitarcı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti ve ikincilik kazandı. Yarışmanın kazananı olarak, Romanya Garana ve Pori caz festivallerinde Ted Curson, Harvey S., Enrico Granafei, Önder Focan, Vitali Imereli, Reiska Laine, Toivo Unt, Marian Petrescu, Jyrki Kangas gibi isimlerle çaldı.
2006 yılında televizyon ve sinema için müzikler yapmaya başladı. 2008 yılında ‘”Ali’nin Sekiz Günü” ile İstanbul Film Festivali’nde, bir yıl sonra “Dilber’in Sekiz Günü” ile Ankara Film Festivali’nde En İyi Müzik dalında ödüller kazandı. Aralarında, “Adını Feriha Koydum”, “Umutsuz Ev Kadınları’”, “Adını Kalbime Yazdım”, “Anne”, “İstanbullu Gelin”, “Kadın”, “Bizim Hikaye”nin de olduğu birçok televizyon dizisinin müziğine imza atan Tuncer, “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” adlı dizi ile Kral TV 2011 Müzik Ödülleri’nde En İyi Dizi Müziği Ödülü’nü aldı. Önder Focan, Sezen Aksu, Aykut Gürel, Jülide Özçelik, Gürol Ağırbaş, Melis Sökmen, Deniz Seki, Elif Çağlar Muslu, Zuhal Olcay gibi caz ve pop dünyasının önde gelen isimleriyle sahnede ve stüdyoda çaldı. 2008’de başladığı TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndaki görevini sürdüren Cem Tuncer, 2011 yılında kurduğu ve saksafon sanatçısı Engin Recepoğulları, kontrbas sanatçısı Volkan Hürsever ve davul sanatçısı Ediz Hafızoğlu’dan oluşan caz grubu Cem Tuncer Quartet (CTQ) ile konserlerine devam ediyor. İlk single çalışması “Intro”nun ardından kendi bestelerinden oluşan “Alright!” isimli solo albümünü Lin Records etiketiyle yayınladı.

İletişim Formu

12 + 6 =